RakúskoRakúsko

Rok pristúpenia k EÚ: 1995

Hlavné mesto: Viedeň

Celková rozloha: 83 870 km²

Obyvateľstvo: 8,3 milióna

Mena: členstvo v eurozóne od roku 1999 (€)

Schengenský priestor: členstvo v schengenskom priestor od roku 1995

Rakúsko

Západnej a južnej časti Rakúska dominujú Alpy, zatiaľ čo východné provincie vrátane Viedne ležia v povodí Dunaja.

Do konca prvej svetovej vojny bolo Rakúsko celé stáročia rozľahlou ríšou, ktorá ovládala veľkú časť strednej Európy. V súčasnosti je Rakúsko spolkovou republikou, ktorá pozostáva z deviatich štátov.

Vo Viedni sídli viacero medzinárodných organizácií vrátane sekretariátu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu a Organizácie krajín vyvážajúcich ropu.

Rakúsky parlament má dve komory. Národná rada alebo Nationalrat má 183 členov, ktorí sú volení v priamom ľudovom hlasovaní na paťročné obdobie. Spolková rada alebo Bundesrat je hornou komorou s približne 62 členmi zastupujúcimi jednotlivé regióny. Jej členovia sú volení na šesťročné obdobie.

Rakúsko má bohaté kultúrne dedičstvo. V ňom má osobitné miesto Wolfgang Amadeus Mozart, ale aj hudba Franza Schuberta sa teší veľkej obľube. V oblasti filozofie a myslenia neustále vyvoláva kontroverzie dielo Sigmunda Freuda, zatiaľ čo Ludwig Wittgenstein patrí k najvplyvnejším filozofom 20. storočia. V oblasti umenia sú všeobecne uznávané obrazy Gustava Klimta zo začiatku 20. storočia.

Rakúsko má zmiešanú priemyselno-poľnohospodársku ekonomiku, ale dôležitým zdrojom príjmov je aj cestovný ruch.

V gastronómii sa rakúske špeciality ako Wiener Schnitzel a Apfelstrudel zaradili k medzinárodným jedlám, ktoré netreba prekladať.

Užitočné odkazy

Rakúsko

Pomôžte nám zlepšiť sa

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

ÁnoNie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?