AustriaAustria

Rok przystąpienia do UE: 1995

Stolica: Wiedeń

Obszar: 83 870 km²

Liczba mieszkańców: 8,3 mln

Waluta: Członek strefy euro od 1999 r. (€)

Strefa Schengen: Członek strefy Schengen od 1995 r.

Austria

Nad zachodnią i południową częścią Austrii górują Alpy, a część wschodnia, w której leży Wiedeń, stolica kraju, rozciąga się w dorzeczu Dunaju.

Aż do końca I Wojny Światowej Austria była centrum wielkiego cesarstwa obejmującego od stuleci większość terenów Europy Środkowej. Dzisiaj jest republiką federalną złożoną z dziewięciu krajów związkowych.

W Wiedniu mają siedzibę liczne organizacje międzynarodowe, w tym Sekretariat Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej oraz Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową.

Parlament Austrii składa się z dwóch izb. Izba niższa, czyli Rada Narodowa (Nationalrat) liczy 183 członków wybieranych w wyborach powszechnych na pięcioletnią kadencję. Rada Związkowa (Bundesrat) to izba wyższa składająca się z około 62 członków reprezentujących poszczególne prowincje. Kadencja trwa cztery lub sześć lat.

Austria może się poszczycić bogatym dziedzictwem kulturowym. Szczególne miejsce zajmuje w nim Wolfgang Amadeusz Mozart, a muzyka Franza Schuberta również cieszy się ogromną popularnością. W świecie filozofii i idei kontrowersje budzą wciąż teorie Zygmunta Freuda, a Ludwig Wittgenstein pozostaje jednym z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku. Dzieła Gustawa Klimta podziwiane są na całym świecie.

Gospodarka Austrii łączy w sobie przemysł i rolnictwo, a turystyka jest znaczącym źródłem dochodu.

Nazwy austriackich potraw, które osiągnęły status dań międzynarodowych, np. Wiener schnitzel czy Apfelstrudel, nie wymagają tłumaczenia.

Przydatne linki

KONTAKT

Pytania o charakterze ogólnym

Proszę zadzwonić pod numer telefonu
00 800 6 7 8 9 10 11 Więcej o usłudze

Wyślij pytanie e-mailem

Dane kontaktowe i informacje o wizytach w instytucjach, kontakty z prasą

Austria

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?