AustriaAustria

ELiga ühinemise aasta: 1995

Pealinn: Viin

Üldpindala: 83 870 km²

Rahvaarv: 8,3 miljonit

Rahaühik: Euroala liige alates 1999 (€)

Schengeni ala: Schengeni ala liige alates 1995

Austria

Austria lääne- ja lõunaosa kujundavad Alpi mäed, kuid riigi idaosa ja pealinn Viin asuvad Doonau jõe orus.

Esimese maailmasõja lõpuni oli Austria sajandeid pea kogu Kesk-Euroopat valitsenud suure impeeriumi keskus. Praegu on Austria üheksa liidumaaga föderaalne vabariik.

Viinis on mitme rahvusvahelise organisatsiooni peakorter, seal asuvad Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) sekretariaat, Rahvusvaheline Aatomienergiaagentuur (IAEA) ning Naftat Eksportivate Riikide Organisatsioon (OPEC).

Austria parlamendil on kaks koda. Riiginõukogus (Nationalrat) on 183 liiget, kes valitakse otsestel valimistel viieks aastaks. Föderaalnõukogu ehk Bundesrat on ülemkoda ligikaudu 62 liikmega, kes esindavad iga provintsi. Ülemkoja liikmete ametiaeg kestab neljast kuni kuue aastani.

Austrial on rikkalik kultuuripärand. Heliloojana on silmapaistvaim Wolfgang Amadeus Mozart, kuid ka Franz Schuberti muusika on väga populaarne. Sigmund Freudi filosoofia ja ideede õigsuse üle vaieldakse maailmas tänini ning üks enam 20. sajandi filosoofilist mõtlemist mõjutanud inimesi oli Ludwig Wittgenstein. Kunstivaldkonnas väärivad imetlust Gustav Klimti maalid 19. sajandi lõpust.

Austria majanduses on olulised nii tööstus kui ka põllumajandus, oluline tuluallikas on veel turism.

Austria köögi teevad rahvusvaheliselt tuntuks viini šnitsel (Wiener Schnitzel) ja õunapirukas (Apfelstrudel).

Kasulikud viidad

Austria

Aidake meil veebisaiti täiustada

Kas leidsite otsitava teabe?

JahEi

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?