Navigačný riadok

TureckoTurecko

Hlavné mesto: Ankara

Celková rozloha: 780 580 km²

Obyvateľstvo: 71,5 milióna

Mena: turecká líra (TRY)

Schengenský priestor: nepatrí do schengenského priestoru

Turecko

Turecko je vďaka svojej polohe na križovatke medzi Európou a Áziou kultúrne a etnicky veľmi rozmanité. Jeho dejiny tiahnu od starovekých civilizácií, napr. chetitskej, cez grécke a rímske obdobie (keď tam Svätý Pavol priniesol kresťanstvo) až po Byzanciu a Osmanskú ríšu. Moderná turecká republika bola založená v roku 1923 ako svetský štát západného typu. Takmer 99 % obyvateľstva sú moslimovia. V juhovýchodnej časti krajiny žije početná kurdská menšina.

V roku 330 p. K. sa Konštantínopol (dnešný Istanbul), ktorý leží v Bosporskom prielive medzi Čiernym a Stredozemným morom, stal hlavným mestom Byzancie, východnej polovice Rímskej ríše.

Medzi tureckými architektonickými šperkmi vyniká Selimova a Sulejmanova mešita a Chrám Božej múdrosti, ktorý osmanská dynastia zmenila na mešitu a dnes slúži ako múzeum. Rozsiahle archeologické dedičstvo krajiny je významnou turistickou atrakciou. Na vrchole rozmachu bola Osmanská ríša dominantná mocnosť východného a južného Stredozemia a Blízkeho východu.

Základom tureckej kuchyne je jahňacina, ale obľúbený je aj jogurt z kozieho mlieka, najmä zmiešaný s uhorkami, cesnakom či mätou. Oddávna sa traduje pitie kávy a obľúbeným miestom na stretnutie sú kaviarne.

K najznámejším Turkom patria zakladateľ moderného Turecka Mustafa Kemal Atatürk a držiteľ Nobelovej ceny za literatúru Orhan Pamuk.

Užitočné odkazy

  • Delegácia EÚ v Turecku en
  • Turecký parlament en
  • Turistické informácie en
Turecko

Pomôžte nám zlepšiť sa

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

ÁnoNie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?