Ścieżka nawigacji

  • Jak działa UE
    • Podstawowe informacje
    • Instytucje, agencje i organy UE
    • Praca w instytucjach UE

TurcjaTurcja

Stolica: Ankara

Powierzchnia: 780 580 km²

Liczba mieszkańców: 71,5 mln

Waluta: lira turecka (TRY)

Strefa Schengen: Nie należy do strefy Schengen

Turcja

Turcja to kraj o bogatej kulturze i dużej różnorodności etnicznej, położony między Europą a Azją. Terytorium dzisiejszej Turcji w starożytności zamieszkiwali Hetyci, następnie Grecy, Rzymianie (za czasów, w których Św. Paweł odbył na te tereny podróż misyjną), a w późniejszych stuleciach było centrum Imperium Bizantyńskiego i Osmańskiego. Republika Turcji została założona w 1923 r. na wzór zachodnich państw świeckich. Prawie 99 proc. mieszkańców kraju stanowią Muzułmanie. Południowo-wschodnią część kraju zamieszkuje liczna społeczność Kurdów.

W 330 r. Konstantynopol (dzisiejszy Stambuł), położony nad Cieśniną Bosfor oddzielającą Morze Czarne od Morza Śródziemnego, stał się stolicą Imperium Bizantyńskiego – wschodniej części Cesarstwa Rzymskiego.

Perły architektury tureckiej to meczety Selimiye i Suleymaniye oraz słynny na całym świecie kościół Hagia Sofia, za czasów tureckich przerobiony na meczet, a dziś – muzeum. Ogromne zbiory archeologiczne są dużą atrakcją turystyczną. W czasach swej świetności Imperium Osmańskie było supermocarstwem na południowym i wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego oraz na Bliskim Wschodzie.

Potrawy kuchni tureckiej opierają się przede wszystkim na baraninie. Popularny jest również jogurt z koziego mleka, zwłaszcza z dodatkiem ogórka, czosnku lub mięty. Tradycja picia kawy sięga daleko w przeszłość, a kawiarnie są ulubionym miejscem spotkań.

Wśród słynnych Turków wymienić można założyciela nowoczesnej Turcji Mustafę Kemala Atatürka oraz laureata nagrody Nobla w dziedzinie literatury Orhana Pamuka.

Przydatne linki

  • Delegatura UE w Turcji en
  • Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji en
  • Informacje dla turystów en

KONTAKT

Pytania o charakterze ogólnym

Proszę zadzwonić pod numer telefonu
00 800 6 7 8 9 10 11 Więcej o usłudze

Wyślij pytanie e-mailem

Dane kontaktowe i informacje o wizytach w instytucjach, kontakty z prasą

Turcja

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?