TureckoTurecko

Hlavní město: Ankara

Rozloha: 780 580 km²

Počet obyvatel: 71,5 milionu

Měna: turecká lira (TRY)

Schengenský prostor: Není součástí schengenského prostoru

Turecko

Turecko se nachází na pomezí Evropy a Asie a je kulturně i etnicky velmi rozmanité. Jeho dějiny sahají od starověkých civilizací, jako byli Chetité, přes řecké a římské období (kdy zde hlásal křesťanskou víru Svatý Pavel) po Byzanc a Otomanskou říši. Moderní Turecká republika byla založena v roce 1923 jako sekulární stát západního typu. Téměř 99 % obyvatel tvoří muslimové. V severovýchodní části země žije významná kurdská menšina.

V roce 330 n.l. se Konstantinopol (dnes Istanbul), která se nachází v oblasti úžiny Bospor mezi Černým a Středozemním mořem, stala hlavním městem Byzantské říše, východní části Říše římské.

K architektonickým skvostům Turecka patří Selimova a Sulejmanova mešita a světoznámý kostel Svaté Sofie, který se za vlády Ottomanů stal mešitou a nyní slouží jako muzeum. Jedním z hlavních turistických lákadel je rozsáhlé archeologické bohatství země. Otomanská říše ve svém vrcholném období ovládala východní a jižní Středomoří a Střední východ.

V turecké kuchyni se hojně využívá jehněčí maso, oblíbený je též jogurt z kozího mléka, velmi často ochucený okurkou, česnekem nebo mátou. V Turecku existuje i dlouhá tradice pití kávy a kavárny jsou oblíbeným místem setkávání.

K nejznámějším Turkům patří zakladatel moderního Turecka Mustafa Kemal Atatürk a nositel Nobelovy cenu za literatury Orhan Pamuk.

Užitečné odkazy

  • Delegace EU v Turecku en
  • Velké národní shromáždění Turecka en
  • Turistické informace en

KONTAKT

Informační služba – všeobecné dotazy

Volejte na
00 800 6 7 8 9 10 11 Více informací o službě

Pošlete svůj dotaz e-mailem

Kontakty, informace o prohlídkách institucí, kontakty pro novináře

Turecko

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?