Navigačný riadok

Čierna horaČierna hora

Hlavné mesto: Podgorica

Celková rozloha: 14 026 km²

Obyvateľstvo: 0,6 milióna

Mena: euro (€)

Schengenský priestor: nepatrí do schengenského priestoru

Čierna hora

Čierna Hora, ktorá vyhlásila samostatnosť v roku 2006, je jednou z najmladších európskych krajín.

Dôkazy o jej bohatom historickom dedičstve sú viditeľné aj v súčasnosti, či už v podobe zachovalých historických miest, náboženských pamiatok alebo národnej kuchyne.

Hoci je Čierna Hora stále pomerne neznáma pre mnohých turistov, jej popularita rýchlo stúpa a nedávno sa objavila na viacerých zoznamoch odporúčaných turistických destinácií.

Názov Čierna Hora pravdepodobne pochádza z hustých čiernych lesov, ktoré v stredoveku pokrývali pohorie Lovćen. Hoci je lesov už v súčasnosti menej, Čierna Hora má vzhľadom na svoju rozlohu prekvapujúco veľké množstvo prírodných krás. Približne polovica územia je pokrytá lesmi, pričom turisti a domáci veľmi radi navštevujú aj pobrežie Jadranského mora, nížiny a vysoké horské masívy Čiernej Hory. Kaňon rieky Tara je najhlbším a najdlhším v Európe a druhým najdlhším na svete.

Cestovný ruch zohráva dôležitú úlohu v rámci hospodárstva Čiernej Hory a oblasť služieb vo všeobecnosti predstavuje najväčšiu časť HDP. Ostatnú časť tvorí priemysel (výroba hliníka a ocele) a poľnohospodárstvo.

Užitočné odkazy

  • Delegácia EÚ v Černej Hore en
  • Čiernohorská vláda en
  • Turistické informácie deenit
Čierna hora

Pomôžte nám zlepšiť sa

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

ÁnoNie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?