Navigačný riadok

IslandIsland

Hlavné mesto: Rejkjavík

Celková rozloha: 103 000 km²

Obyvateľstvo: 0,3 milióna

Mena: islandská koruna (kr)

Schengenský priestor: členstvo v schengenskom priestore od roku 1996

Island

Island je známy svojimi prírodnými krásami a rozsiahlou nedotknutou prírodou. Striedajúce sa vulkány a ľadovce spolu vytvárajú ohromujúcu a jedinečnú prírodnú scenériu. Prírodné termálne pramene sa využívajú ako otvorené kúpaliská alebo kúpele a sú hlavnou turistickou atrakciou.

Rybolov, rafting alebo okružné cesty terénnymi automobilmi sú obľúbenými aktivitami, ktoré každoročne lákajú veľké množstvo turistov. Prví obyvatelia prišli na Island v 8. storočí – išlo o Nórov a Keltov z britských ostrovov.

Rozvíjali sa ako nezávislé spoločenstvo počas niekoľkých storočí a svoje zážitky zachytávali v príbehoch nazývaných ságy. Island sa pravdepodobne pýši najstaršou parlamentnou demokraciou, pretože jeho parlament bol vytvorený už v roku 930.

Nazýva sa „Althingi“ a pozostáva zo 63 členov volených každé štyri roky. Ťažiskom islandského hospodárstva je rybolov, v rámci ktorého sa využíva obnoviteľná energia z termálnych prameňov (najmä v odvetví spracovania hliníka), ako aj moderné informačné technológie.

Výtvarné umenie Islandu je v podstatnej miere ovplyvnené prírodou krajiny. Okrem moderného popu ostáva na Islande obľúbená folková hudba a medzi interpretov známych aj v zahraničí patria Björk, The Sugarcubes a Sigur Rós.

Užitočné odkazy

  • Delegácia EÚ na Islande en
  • Islandská vláda en
  • Turistické informácie dadeenesfritnlsv
Island

Pomôžte nám zlepšiť sa

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

ÁnoNie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?