Ścieżka nawigacji

  • Jak działa UE
    • Podstawowe informacje
    • Instytucje, agencje i organy UE
    • Praca w instytucjach UE

IslandiaIslandia

Stolica: Reykjavik

Powierzchnia: 103 000 km²

Liczba mieszkańców: 0,3 mln

Waluta: korona islandzka (kr)

Strefa Schengen: Członek strefy Schengen od 1996 r.

Islandia

Islandia słynie z naturalnego piękna i rozległych dziewiczych krajobrazów. Do osobliwości przyrody należą m.in. wulkany i lodowce. W miejscu występowania źródeł termalnych, które są główną atrakcją turystyczną, powstają odkryte kąpieliska albo uzdrowiska.

Również wędkarstwo, rafting czy wyprawy samochodami terenowymi przyciągają co roku licznych turystów. Pierwsi osadnicy pojawili się na Islandii w VIII wieku.

Przybyli z Norwegii albo z Wysp Brytyjskich (plemiona celtyckie). Przez wiele wieków cieszyli się niezależnością, a swoje przygody opisali w opowieściach historycznych nazywanych sagami. Islandia jest prawdopodobnie najstarszą na świecie demokracją parlamentarną, gdyż jej parlament powstał już w 930 r.

Parlament nazywa się Althing i zasiada w nim 63 posłów wybieranych na czteroletnią kadencję. Podstawą gospodarki islandzkiej są rybołówstwo, w ramach którego wykorzystuje się odnawialne źródła energii pozyskiwanej z zasobów geotermicznych wyspy (szczególnie w przemyśle aluminiowym), i nowoczesne usługi oparte na technologiach informatycznych.

Większość sztuk plastycznych tego kraju odzwierciedla silne związki z przyrodą. Oprócz muzyki pop wciąż popularna jest muzyka ludowa, a do islandzkich artystów znanych poza granicami swojego kraju należą: Björk, The Sugarcubes i Sigur Rós.

Przydatne linki

  • Delegatura UE w Islandii en
  • Strona rządu Islandii en
  • Informacje dla turystów dadeenesfritnlsv

KONTAKT

Pytania o charakterze ogólnym

Proszę zadzwonić pod numer telefonu
00 800 6 7 8 9 10 11 Więcej o usłudze

Wyślij pytanie e-mailem

Dane kontaktowe i informacje o wizytach w instytucjach, kontakty z prasą

Islandia

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?