IslandIsland

Hlavní město: Reykjavík

Celková rozloha: 103 000 km²

Počet obyvatel: 0,3 milionu

Měna: islandská koruna (kr)

Schengenský prostor: součástí schengenského prostoru od 1996

Island

Island je známý svou nedotčenou přírodou s úchvatnými scenériemi. Jedinečným způsobem se tu v krajině snoubí sopky a ledovce. Termální prameny se na Islandu využívají jako koupaliště pod širým nebem a pro lázeňské účely a jsou jedním z největších turistických lákadel.

Kromě toho sem každoročně mnoho lidí přijíždí kvůli rybolovu, raftingu a výletům terénními automobily. První obyvatelé přišli na Island v 8. století z Norska (Vikingové) a z Britských ostrovů (Keltové).

Po několik století zde žili v nezávislém společenství a své příběhy zaznamenali v tzv. ságách. Island se pyšní zřejmě nejstarší parlamentní demokracií na světě – místní parlament vznikl v roce 930.

Nazývá se „Althingi“ a jeho 63 poslanců je voleno na čtyřleté funkční období. Základem islandského hospodářství je rybolov, při kterém se využívají obnovitelné zdroje energie z termálních pramenů, a moderní informační technologie.

Výtvarné umění bylo na Islandu ovlivněno převážně rázem zdejší krajiny. Vedle moderní populární hudby, kterou reprezentují například Björk, The Sugarcubes a Sigur Rós, se mnoho Islanďanů věnuje tradiční lidové hudbě.

Užitečné odkazy

  • Delegace EU na Islandu en
  • Islandská vláda en
  • Turistické informace dadeenesfritnlsv

KONTAKT

Informační služba – všeobecné dotazy

Volejte na
00 800 6 7 8 9 10 11 Více informací o službě

Pošlete svůj dotaz e-mailem

Kontakty, informace o prohlídkách institucí, kontakty pro novináře

Island

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?