Bývalá juhoslovanská republika MacedónskoBývalá juhoslovanská republika Macedónsko

Hlavné mesto: Skopje

Celková rozloha: 25 433 km²

Obyvateľstvo: 2,05 milióna

Mena: dinár (ден)

Schengenský priestor: nepatrí do schengenského priestoru

Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko

Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko sa osamostatnila v roku 1991 po rozpade Juhoslávie. Táto vnútrozemská krajina na strednom Balkáne je prevažne hornatá s hlbokými kotlinami a údoliami. Jazero Ohrid na západnej hranici s Albánskom je jedným z najstarších jazier na svete.

Dve tretiny obyvateľstva tvoria etnickí Macedónci, v krajine žije aj početná albánska menšina, menej je tu Turkov a Rómov.

Jednokomorový parlament Sobranie má 120 členov volených na obdobie štyroch rokov. Prezident má obmedzené právomoci a je volený priamo v ľudovom hlasovaní na päť rokov.

Krajina má surovinové zdroje vrátane železnej rudy, medi, olova a zinku. Hlavným obchodným artiklom je textil, ktorý predstavuje vyše polovicu celkového vývozu. K ďalším dôležitým vývozným artiklom patria železo, oceľ, víno a zelenina.

V macedónskej kuchyni nájdeme špeciality, napríklad bravčovinu na rasci s kapustou, plneného holuba a miestnu verziu šopského šalátu (z paradajok, uhoriek a ovčieho syra), ktorý je rozšírený na celom Balkáne.

Užitočné odkazy

  • Delegácia EÚ v Bývalej juhoslovanskej republike Macedónsko en
  • Macedónska vláda en
  • Turistické informácie en
Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko

Pomôžte nám zlepšiť sa

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

ÁnoNie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?