You are here:

Flaga europejska

Flaga europejska jest symbolem nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu.

Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle. Gwiazdy symbolizują jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy.

Krąg gwiazd jest symbolem jedności, a ich liczba nie zależy od liczby państw członkowskich.

Historia flagi europejskiej

Historia flagi sięga roku 1955, kiedy to Rada Europy Wybierz wersję językową tego linka   Deutsch (de) English (en) français (fr) italiano (it) – stojąca na straży praw człowieka oraz promująca kulturę europejską – przyjęła obecny projekt. W kolejnych latach Rada Europy zachęcała powstające instytucje europejskie do używania tej samej flagi.

W 1983 r. Parlament Europejski zadecydował, że flaga Rady Europy będzie również oficjalną flagą Unii Europejskiej (wówczas nazywanej Wspólnotami Europejskimi). W 1985 r. przywódcy państw UE opowiedzieli się za jej zatwierdzeniem. Instytucje i organy UE posługują się oprócz flagi europejskiej także własnymi logo.

Okolicznościowa moneta euro: 30-lecie flagi UE

Od momentu, gdy unijni politycy podjęli decyzję o tym, że UE będzie miała swoją flagę, minęło już 30 lat. Z tej okazji 19 krajów strefy euro wyda specjalną monetę okolicznościową,  której wzór wybrali w 2015 r. obywatele i mieszkańcy UE podczas zorganizowanego przez Komisję Europejską głosowania przez internet. Autorem zwycięskiego projektu jest Georgios Stamatopoulos, grawer z Bank of Greece. Na monecie widnieje 12 gwiazdek przeistaczających się w figurki ludzki, którzy świętują narodziny nowej Europy. Zobacz monetę, którą wybrali mieszkańcy UE!

Wykorzystywanie logo UE – organizacje i osoby spoza instytucji UE