Evropská vlajka

Evropská vlajka reprezentuje Evropskou unii a v obecné rovině také evropskou identitu a jednotu.

Tvoří ji dvanácti zlatých hvězd v kruhu na modrém pozadí. Hvězdy symbolizují ideály jednoty, solidarity a souladu mezi evropskými národy.

Kruh vyjadřuje evropskou jednotu, počet hvězd v něm nemá nic společného s počtem členských států EU.

Historie evropské vlajky

Historie vlajky sahá až do roku 1955. Současný motiv vlajky schválila Rada Evropy DeutschEnglishfrançaisitaliano, která dohlíží na dodržování lidských práv a propaguje evropskou kulturu. V následujících letech jí následovaly nově vznikající evropské instituce a začaly symbol používat také.

V roce 1983 rozhodl Evropský parlament, že jako vlajka Evropského společenství se bude používat právě vlajka Rady Evropy. V roce 1985 ji pak jako oficiální znak Evropských společenství (předchůdce dnešní Unie) schválili vedoucí představitelé členských států. Kromě znaku s hvězdami mají všechny evropské instituce ještě své vlastní znaky.

Pamětní euromince: 30 let evropské vlajky

U příležitosti 30. výročí zavedení evropské vlajky vydávají země eurozóny zvláštní pamětní minci. Její konečnou podobu si zvolí sami občané a obyvatelé eurozóny. Do 27. května 2015 můžete dát hlasy Deutscheesti keelελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianolatviešu valodaMaltiNederlandsportuguêslietuvių kalbaslovenčinaslovenščinasuomi návrhu, který by se nejvíc líbil Vám. Ze zaslaných hlasů se bude kromě toho losovat i o ceny!

Používání znaku EU organizacemi a jednotlivci mimo instituce EU

Stáhnout soubor s evropskou vlajkou

KONTAKT

Informační služba – všeobecné dotazy

Volejte na
00 800 6 7 8 9 10 11 Více informací o službě

Pošlete svůj dotaz e-mailem

Kontakty, informace o prohlídkách institucí, kontakty pro novináře

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?