Evropská hymna

Melodie hymny je převzata z Deváté symfonie Ludwiga van Beethovena, kterou v roce 1823 složil na slova lyrické básně Friedricha Schillera „Óda na radost“ z roku 1785.

Hymna symbolizuje nejen Evropskou unii, ale i Evropu v širším smyslu. Báseň „Óda na radost“ představuje Schillerovu idealistickou vizi bratrství všech lidí, kterou sdílel i Beethoven.

V roce 1972 schválila Rada Evropy Beethovenovo téma „Ódy na radost“ jako svou hymnu. V roce 1985 ji pak vedoucí představitelé členských států schválili jako oficiální hymnu Evropské unie. Hymna je beze slov, má pouze hudební část. Univerzálním jazykem hudby vyjadřuje evropské ideály svobody, míru a solidarity.

Evropská hymna nenahrazuje národní hymny jednotlivých zemí EU, ale spíše oslavuje společně sdílené hodnoty. Hraje se při slavnostních příležitostech týkajících se Evropské unie a také na všech akcích celoevropského rozměru.

Poslechněte si evropskou hymnu


Hymnu nahrála Mládežnická dechová kapela EU pod vedením André Reichlinga v roce 1994 v lisabonském Teatro da Trindade. Hudební úprava: Herbert von Karajan*

*Všechna práva výrobce a vlastníka díla vyhrazena.

 Viz také

  • Evropskou hymnu si můžete poslechnout i v dalších úpravách Deutsch (de) English (en) español (es) français (fr) italiano (it) Nederlands (nl) slovenščina (sl)  

 Ke stažení

KONTAKT

Informační služba – všeobecné dotazy

Volejte na
00 800 6 7 8 9 10 11 Více informací o službě

Pošlete svůj dotaz e-mailem

Kontakty, informace o prohlídkách institucí, kontakty pro novináře

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?