Naršymo kelias

Euras

Euras – 19 iš 28 ES šalių bendra valiuta, kuria kasdien naudojasi apie 338,6 mln. žmonių, – yra apčiuopiamiausias Europos integracijos įrodymas. Bendros valiutos nauda akivaizdi kiekvienam keliaujančiam į užsienį ar apsiperkančiam internetu kitos ES šalies interneto svetainėje.

ES bendradarbiavimas pinigų srityje

Ekonominėje ir pinigų sąjungoje koordinuojama ekonomikos ir mokesčių politika, vykdoma bendra pinigų politika ir naudojama bendra valiuta euras. 1999 m. sausio 1 d. euras pradėtas naudoti kaip virtuali valiuta mokėjimams negrynaisiais pinigais ir apskaitos tikslais. Euro banknotai ir monetos pradėti naudoti 2002 m. sausio 1 d.

Kurios šalys yra įsivedusios eurą?

Euras (€) yra oficiali 19 iš 28 ES valstybių narių valiuta. Visos šios šalys kartu vadinamos euro zona:

Daugiau apie ES valstybes nares ir eurą .

Daugiau kaip 175 mln. žmonių visame pasaulyje naudoja su euru susietas valiutas.

Euro paskirtis

Bendra valiuta turi daug privalumų, pavyzdžiui, dėl jos nelieka valiutų kursų svyravimų ir valiutų keitimo išlaidų. Ekonomika auga, o vartotojai turi didesnį pasirinkimą, nes naudojantis bendra valiuta bendrovėms lengviau užsiimti tarptautine prekyba ES ir ekonomika yra stabilesnė. Be to, tai paskata keliauti ir apsipirkti kitose šalyse. Pasauliniu lygmeniu dėl euro ES turi daugiau įtakos, nes tai antra pagal svarbą tarptautinė valiuta po JAV dolerio.

Euro valdymas

Už pinigų klausimus ES yra atsakingas nepriklausomas Europos centrinis bankas (ECB). Pagrindinis jo tikslas – išlaikyti kainų stabilumą. Be to, ECB euro zonai nustato kai kurias pagrindines palūkanų normas English. Nors mokesčius vis dar renka ES šalys ir kiekviena iš jų atskirai sprendžia dėl savo biudžeto, vyriausybės nustatė bendras viešųjų finansų taisykles English (en) , kad galėtų koordinuoti savo veiklą siekdamos stabilumo, ekonomikos augimo ir užimtumo.

Ekonomikos ir finansų krizė

2008 m. pasaulį sukrėtus ekonomikos krizei English (en) ES šalių vyriausybės, Europos centrinis bankas ir Komisija ėmėsi intensyvių ilgalaikių veiksmų. Jie visi glaudžiai bendradarbiavo siekdami remti ekonomikos augimą ir užimtumą, apsaugoti santaupas, išlaikyti įmonėms ir namų ūkiams prieinamų kreditų srautą, užtikrinti finansinį stabilumą ir geresnę valdymo sistemą ateičiai.

Vaizdo siužetai

Euro zona

Euro zona

Visos ES Šalys - beveik visos - turi prisijungti prie euro zonos. Ar žinote bendros valiutos taisykles? Susipažinkite su euro reikalavimais.

 Papildoma informacija

KONTAKTAI

Bendra informacija

Kreipkitės nemokamu tel.
00 800 6 7 8 9 10 11 Informacija apie skambučius

Siųskite klausimus e. paštu

Lankymasis ES institucijose ir jų kontaktiniai duomenys, kontaktinė informacija žiniasklaidai

Padėkite mums tobulinti tinklalapį

Ar radote reikiamą informaciją?

TaipNe

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?