Euro

Euro je jedním z nejhmatatelnějších úspěchů evropské integrace. Tuto společnou měnu využívá 19 ze 28 členských států EU a denně jí platí okolo 338,6 milionu lidí. Její přínos je patrný všem, kteří po Unii cestují nebo nakupují u internetových prodejců z jiných zemí EU.

Měnová spolupráce v EU

Hospodářská a měnová unie spočívá v koordinaci hospodářské a fiskální politiky, společné měnové politice a v používání společné měny eura. Euro se začalo používat 1. ledna 1999 jako virtuální měna pro bezhotovostní platby a v účetnictví. Bankovky a mince jsou v oběhu od 1. ledna 2002.

Podívejte se, jak eurobankovky a euromince vypadají.

Které země euro používají?

Euro (€) je oficiální měnou v 19 ze 28 členských států EU. Těmto státům se říká eurozóna. Jsou jimi

Více informací o členských státech EU a jednotné měně euro .

Ve světě navíc platí přes 175 milionů lidí měnami, které jsou na euro vázány.

Účel společné měny

Společná měna má mnoho výhod: odstraňuje například náklady spojené s používáním více měn a problémy způsobené výkyvy směnných kurzů. Díky ní mohou společnosti snáze obchodovat v zahraničí, ekonomika je stabilnější, hospodářství vykazuje růst a spotřebitelé mohou vybírat z širší nabídky. Společná měna také usnadňuje cestování a nakupování v zahraničí. V celosvětovém měřítku má Evropská unie větší vliv, protože euro je po americkém dolaru druhou nejdůležitější mezinárodní měnou.

Řízení společné měny

Za měnové záležitosti v EU odpovídá nezávislá Evropská centrální banka. Jejím hlavním úkolem je udržovat stabilitu cen. ECB také v eurozóně stanoví některé důležité úrokové sazby English. Výběr daní mají nadále na starost členské státy a každá země si rozhoduje o svém rozpočtu. Vlády členských států ale sestavily společná pravidla pro řízení veřejných financí English (en) , podle kterých koordinují svou činnost zaměřenou na udržení stability, růstu a zaměstnanosti.

Hospodářská a finanční krize

Od vypuknutí světové hospodářské krize English (en) v roce 2008 podnikají členské státy EU, Evropská centrální banka a Komise celou řadu energických kroků. Společně usilují o podporu růstu a zaměstnanosti, ochranu úspor, nepolevující příliv dostupných úvěrů pro podnikatele a domácnosti, zajištění finanční stability a zavedení fungujícího systému správy ekonomických záležitostí do budoucna.

Video

S eurem v kapse

S eurem v kapse

Všechny země EU - nebo téměř všechny - musí vstoupit do eurozóny. Jaká pravidla však platí pro společnou měnu? Povíme si, jak to s eurem je.

KONTAKT

Informační služba – všeobecné dotazy

Volejte na
00 800 6 7 8 9 10 11 Více informací o službě

Pošlete svůj dotaz e-mailem

Kontakty, informace o prohlídkách institucí, kontakty pro novináře

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?