Navigačný riadok

Európske roky

Pre tento rok, v ktorom prebehnú voľby do Európskeho parlamentu a vymenovanie novej Európskej komisie, nebola určená nijaká konkrétna téma.  Namiesto toho budú v roku 2014 pokračovať rôzne projekty spojené s Európskym rokom občanov 2013. Budú zamerané osobitne na voľby do Európskeho parlamentu a demokratickú účasť verejnosti.

Rok 2014 je príležitosťou najmä pre mladých ľudí, aby sa zúčastnili na podujatiach a pracovných seminároch zameraných na vykonávanie práv občanov v demokratických procesoch EÚ. 

Viac informácií o projektoch Európskeho roka občanov na rok 2014.

Európsky rok sa koná každoročne od roku 1983

Prvý Európsky rok sa organizoval v roku 1983 a bol venovaný malým a stredným podnikom (MSP) a remeselným odvetviam. EÚ odvtedy každý rok vybrala osobitnú tému, aby podporila celoeurópsku diskusiu na všetkých úrovniach.

Prečo sa organizujú Európske roky?

Cieľom tejto iniciatívy je zvýšiť povedomie o istých témach, podporiť diskusiu a zmeniť postoje. Počas mnohých Európskych rokov sa poskytuje osobitné financovanie miestnych, národných a cezhraničných projektov, ktoré sa týkajú témy konkrétneho roka.

Inštitúcie EÚ a vlády členských štátov môžu v rámci Európskeho roka prijať záväzok a vyslať politický signál, že daná téma sa zohľadní pri tvorbe budúcich politík. V niektorých prípadoch môže Európska komisia na konkrétnu tému predložiť návrh novej legislatívy.

Ako sa vyberá téma Európskeho roka?

Navrhuje ju Európska komisia a prijíma Európsky parlament a vlády členských štátov EÚ (Rada EÚ).

Zoznam Európskych rokov

Pomôžte nám zlepšiť sa

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

ÁnoNie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?