Ścieżka nawigacji

 • Jak działa UE
  • Podstawowe informacje
  • Instytucje, agencje i organy UE
  • Praca w instytucjach UE

UE została w 2012 r. laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

W 2012 r. Unii Europejskiej przyznano Pokojową Nagrodę Nobla w uznaniu jej wysiłków na rzecz pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka na Starym Kontynencie.

UE zdecydowała się przekazać nagrodę pieniężną wręczaną wraz z Pokojową Nagrodą Nobla na pomoc dzieciom pozbawionym szansy dorastania w warunkach pokoju. UE podwoiła kwotę tej nagrody z 930 tys. euro do 2 mln euro. Dzięki temu jak dotąd ponad 28 tys. dzieci wzięło udział w czterech wyłonionych w zeszłym roku projektach edukacyjnych, które są realizowane na obszarach dotkniętych konfliktami.

W nadchodzących latach UE będzie nadal wspierać podobne projekty – w ten sposób otrzymanie Pokojowej Nagrody Nobla pozostawi po sobie trwałą polityczną spuściznę. W 2013 r. UE znowu podwoiła kwotę przeznaczoną na ten cel – przyznała dalsze 4 mln euro na finansowanie już realizowanych i przyszłych projektów.

 • Przemówienie z okazji przyjęcia przez UE Pokojowej Nagrody Nobla w 2012 r. pdf - 498 KB [498 KB] български (bg) čeština (cs) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) Gaeilge (ga) hrvatski (hr) italiano (it) latviešu valoda (lv) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv)
 • Więcej o projektach finansowanych z nagrody pieniężnej przyznanej wraz z Pokojową Nagrodą Nobla English
 • Edukacja dla pokoju: nowe szanse dla dzieci ze stref konfliktu English

Pokojowa Nagroda Nobla 2012

Norweski Komitet Noblowski oświadczył, że decyzję o wręczeniu UE Pokojowej Nagrody Nobla podjęto w uznaniu roli stabilizacyjnej, jaką UE odegrała w przekształcaniu Europy z kontynentu wojny w kontynent pokoju.

Zdaniem Komitetu najważniejszym osiągnięciem Unii jest „skuteczna walka o pokój, pojednanie, demokrację i prawa człowieka”.

Działania UE stanowią przykład „braterstwa między narodami” oraz są formą wspierania „kongresów pokoju”, co Alfred Nobel wymienił jako kryteria przyznania nagrody w swoim testamencie z 1895 r.

Unia Europejska jest 21. organizacją międzynarodową, której przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie pokoju od 1901 r.

 • Komunikat Komitetu Noblowskiego English
 • Wspólny komunikat Komisji i Rady na temat otrzymania przez UE Pokojowej Nagrody Nobla English
 • Komunikat przewodniczącego Parlamentu Europejskiego DeutschEnglishfrançais

Wideo

 • Wideo ze wspólnej konferencji prasowej poświęconej Pokojowej Nagrodzie Nobla 2012 (fragmenty)


Uroczystość wręczenia nagrody

Nagroda została wręczona 10 grudnia 2012 r. w Oslo. Tak jak wszyscy laureaci UE otrzymała nagrodę z rąk przewodniczącego norweskiego Komitetu Noblowskiego. Reprezentowali ją przewodniczący Rady Europejskiej, przewodniczący Komisji Europejskiej oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Tradycyjny wykład laureata Nagrody Nobla pdf - 498 KB [498 KB] български (bg) čeština (cs) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) Gaeilge (ga) hrvatski (hr) italiano (it) latviešu valoda (lv) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv) wygłosili w imieniu Unii Europejskiej przewodniczący Van Rompuy i Barroso. Unijnej delegacji, która udała się do Oslo, aby odebrać Nagrodę Nobla, towarzyszyło czworo młodych Europejczyków – laureatów konkursu internetowego zorganizowanego przez UE (zobacz poniżej).

Konkurs

Z okazji przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Unii Europejskiej, jej instytucje oraz Europejskie Forum Młodzieży zorganizowały konkurs, w którym zapytano młodzież, co dla niej oznacza pokój w Europie.

Dzieci w wieku 8–12 lat poproszono o przesłanie odpowiedzi w formie rysunków. Uczestnicy konkursu w wieku od 13 do 24 lat mieli za zadanie napisać krótki tekst. W odpowiedzi na konkurs nadesłano 5 400 prac. Zwycięzców wyłoniono w ramach obrad jury – pod przewodnictwem autora komiksów Jeana Van Hamme'a – i głosowania na Facebooku.

Laureaci

Tych czworo laureatów przyjechało wraz z oficjalną delegacją Unii Europejskiej do Oslo po odbiór Pokojowej Nagrody Nobla. 10 grudnia 2012 r. wzięli oni udział w oficjalnej uroczystości wręczenia nagrody, a 11 grudnia – w zorganizowanym z tej okazji koncercie.

„Pokojowej Nagrody Nobla za 2012 r. nie przyznano wyłącznie w uznaniu dotychczasowych osiągnięć Unii – jest ona również spojrzeniem w przyszłość”, oświadczyli przywódcy instytucji unijnych. „Dlatego właśnie chcemy, aby młodzież europejska, która odziedziczy po nas kontynent pokoju i która będzie odpowiedzialna za przyszłość Europy, była z nami w Oslo”.

Zobacz pełne wyniki sondażu Englishfrançais

Materiały wideo

Pokojowa Nagroda Nobla® 2012 – migawki

 • Pokojowa Nagroda Nobla® 2012 – migawki

 • Jesteśmy tam, gdzie potrzebna jest pomoc

 • Tak podobne, tak różne, tak europejskie (ukryte skarby Europy)

 • Od upadku muru berlińskiego do rozszerzenia o 10 nowych państw członkowskich

 Zobacz również

KONTAKT

Pytania o charakterze ogólnym

Proszę zadzwonić pod numer telefonu
00 800 6 7 8 9 10 11 Więcej o usłudze

Wyślij pytanie e-mailem

Dane kontaktowe i informacje o wizytach w instytucjach, kontakty z prasą

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?