Naršymo kelias

 • Kaip funkcionuoja ES?
  • Pagrindinė informacija
  • Institucijos, įstaigos ir agentūros
  • Darbas ES institucijose

Praėjo metai, kai Europos Sąjungai skirta 2012 m. Nobelio taikos premija

2012 m. ES gavo Nobelio taikos premiją už taikos, susitaikymo, demokratijos ir žmogaus teisių skatinimą Europoje.

ES nusprendė Nobelio taikos premijos sumą skirti vaikams, neturintiems galimybės augti taikoje, ir prie premijos sumos (930 000 eurų) pridėti dar antra tiek, kad susidarytų 2 mln. eurų. Šiomis lėšomis finansuojamais keturiais pernai atrinktais projektais, pagal kuriuos organizuojamas nuo konfliktų nukentėjusių vaikų švietimas, jau pasinaudojo daugiau nei 28 000 vaikų.

Šią iniciatyvą, kaip ilgalaikį Nobelio taikos premijos politinį palikimą ir kaip švietimo konfliktų zonose priemonę, ES tęs ateityje. 2013 m. ES dar kartą padvigubino išteklius ir vykdomiems bei naujiems projektams skyrė dar 4 mln. eurų.

 • ES skirtos 2012 m. Nobelio taikos premijos priėmimo kalba pdf - 498 KB [498 KB] български (bg) čeština (cs) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) Gaeilge (ga) hrvatski (hr) italiano (it) latviešu valoda (lv) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv)
 • Daugiau apie Nobelio taikos premijos lėšomis finansuojamus projektus English
 • Švietimas siekiant taikos: naujos galimybės vaikams konfliktų zonose English

2012 m. Nobelio taikos premija

Savo sprendimą skirti Nobelio taikos premiją Europos Sąjungai Norvegijos Nobelio premijos komitetas pagrindė tuo, kad ES atliko stabilizuotojos vaidmenį, dėl kurio iš didžiosios žemyno dalies pasitraukė karai ir įsivyravo taika.

Svarbiausias ES laimėjimas, komiteto nuomone, buvo sėkminga kova už taiką ir susitaikymą bei demokratiją ir žmogaus teises.

ES veikla įkūnija tautų brolybę ir prilygsta taikos kongresams, t. y. atitinka kriterijus, kuriuos Alfredas Nobelis nurodė savo testamente 1895 m.

Europos Sąjunga yra 21-oji tarptautinė organizacija, laimėjusi apdovanojimą nuo 1901 m.

 • Visas Nobelio premijos komiteto pareiškimas English
 • Bendras Komisijos ir Tarybos pareiškimas apie Nobelio taikos premiją English
 • Europos Parlamento pirmininko pareiškimas DeutschEnglishfrançais

Vaizdo siužetai

Apdovanojimo įteikimo ceremonija

Premija buvo įteikta Osle gruodžio 10 d. Kaip ir visiems laureatams, ES prizą įteikė Norvegijos Nobelio premijos komiteto pirmininkas. Europos Sąjungai atstovavo Europos Vadovų Tarybos pirmininkas, Europos Komisijos pirmininkas ir Europos Parlamento pirmininkas. Tradicinį pranešimą pdf - 498 KB [498 KB] български (bg) čeština (cs) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) Gaeilge (ga) hrvatski (hr) italiano (it) latviešu valoda (lv) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv) šia proga ES vardu skaitė H. Van Rompuy ir J. M. Barroso. Į Oslą apdovanojimo atsiimti vykusioje ES delegacijoje buvo ir keturi jaunieji europiečiai, ES surengto internetinio konkurso nugalėtojai (žr. toliau).

Konkursas

Taikos premijai pažymėti ES institucijos ir Europos jaunimo forumas surengė konkursą, per kurį jaunimas turėjo paaiškinti, ką jiems reiškia taika Europoje.

8–12 m. vaikų buvo paprašyta savo atsakymą atsiųsti piešinio forma, 13–24 metų vaikai ir jaunimas savo mintis turėjo išreikšti vienu ar dviem sakiniais. Konkurse dalyvavo apie 5400 vaikų ir jaunuolių. Nugalėtojus atrinko vertinimo komisija, kuriai pirmininkavo komiksų knygelių autorius Jeanas Van Hamme, ir socialiniame tinkle „Facebook“ balsavę žmonės.

Nugalėtojai

Keturi nugalėtojai kartu su oficialia Europos Sąjungos delegacija vyko į Oslą atsiimti 2012 m. taikos premijos. Gruodžio 10 d. jie dalyvavo oficialioje Nobelio taikos premijos įteikimo ceremonijoje, o gruodžio 11 d. – jai skirtame koncerte.

„2012 m. Nobelio taikos premija – tai ne tik ES laimėjimų pripažinimas, tai ir žvilgsnis į ateitį“, – sakė ES institucijų vadovai. „Todėl norime, kad į Oslą mus lydėtų ir Europos jaunimas, kuris paveldės taikos žemyną ir ant kurio pečių guls atsakomybė už Europos ateitį".

Visa apklausa Englishfrançais

Vaizdo siužetai

2012 m. Nobelio taikos premija®. Geriausi momentai

 • 2012 m. Nobelio taikos premija®. Geriausi momentai

 • Esame ten, kur reikia pagalbos

 • Tokie panašūs, tokie skirtingi, tokie europietiški (Neatskleisti Europos turtai)

 • Nuo Berlyno sienos griūties iki 10 naujų ES narių įstojimo

 Papildoma informacija

KONTAKTAI

Bendra informacija

Kreipkitės nemokamu tel.
00 800 6 7 8 9 10 11 Informacija apie skambučius

Siųskite klausimus e. paštu

Lankymasis ES institucijose ir jų kontaktiniai duomenys, kontaktinė informacija žiniasklaidai

Padėkite mums tobulinti tinklalapį

Ar radote reikiamą informaciją?

TaipNe

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?