Před rokem byla Nobelova cena za mír udělena Evropské unii

Nobelova cena za mír byla v roce 2012 udělena Evropské unii za prosazování míru, demokracie, usmíření a lidských práv v Evropě.

Finanční částku spojenou s cenou (930 000 eur) se EU rozhodla věnovat na pomoc dětem, které nemohou vyrůstat v míru, přičemž tuto částku zdvojnásobila a na podporu dětem v konfliktem zmítaných oblastech tak věnovala celkem 2 miliony eur. Díky tomu se mohlo doposud celkem 28 000 zúčastnit některého ze čtyř projektů, které se zabývají vzděláváním dětí v postižených oblastech.

EU bude v této iniciativě pokračovat i v nadcházejících letech, jelikož tak může poskytovat cílené vzdělání dětem v oblastech zmítaných válečným konfliktem. Zároveň se jedná o trvalý politický odkaz připomínající získání Nobelovy ceny míru. V roce 2013 EU zdroje vyhrazené na tuto iniciativu opět zdvojnásobila a na stávající i nové projekty poskytla další 4 miliony eur.

 • Projev přednesený při příležitosti předání Nobelovy ceny za mír za rok 2012 Evropské unii pdf - 498 KB [498 KB] български (bg) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) Gaeilge (ga) hrvatski (hr) italiano (it) latviešu valoda (lv) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv)
 • More about the projects being funded by the Nobel Peace Prize money English
 • Vzdělání a nové příležitosti pro děti v oblastech postižených konfliktem English

Nobelova cena za mír za rok 2012

Při předávání Nobelovy ceny za mír norský Nobelův výbor uvedl, že chtěl svým rozhodnutím vyzdvihnout stabilizační úlohu, kterou EU má při zajišťování toho, aby byla Evropa mírovým kontinentem.

Nejvýznamnějším úspěchem Unie je podle výboru „úspěšný boj za mír a usmíření a za demokracii a lidská práva“.

Činnost Evropské unie reprezentuje myšlenku „bratrství mezi národy“ a přibližuje se podobě „mírových shromáždění“, na které Alfred Nobel v souvislosti s cenou za mír ve své závěti z roku 1895 odkazuje.

Evropská unie je 21. mezinárodní organizací, která tuto cenu od roku 1901 získala.

 • Úplné znění prohlášení Nobelova výboru English
 • Společné prohlášení Rady a Komise o Nobelově ceně za mír English
 • Prohlášení předsedy Evropského parlamentu DeutschEnglishfrançais

Video

 • Video ze společné tiskové konference k udělování Nobelovy ceny míru 2012 (výňatky)


Slavnostní předání ceny

Cena byla udělena 10. prosince 2012 v Oslu a EU ji obdržela z rukou předsedy norského Nobelova výboru. Evropskou unii bude zastupovali předseda Evropské rady, předseda Evropské komise a předseda Evropského parlamentu. Tradiční projev u příležitosti převzetí Nobelovy ceny pdf - 498 KB [498 KB] български (bg) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) Gaeilge (ga) hrvatski (hr) italiano (it) latviešu valoda (lv) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv) přednesli jménem EU předseda Evropské rady Herman Van Rompuy a předseda Evropské komise José Manuel Barroso. K delegaci EU v Oslu se připojili i čtyři mladí Evropané, vítězové on-line soutěže, kterou pořádala EU (viz níže).

Soutěž

U příležitosti udělení Nobelovy ceny míru uspořádaly orgány EU a Evropské fórum mládeže soutěž, kde měli mladí lidé vysvětlit, co pro ně mír v Evropě znamená.

Děti ve věku 8 až 12 let měly své odpovědi zaslat formou kresby,13 až 24letí v podobě krátkého textu. Do soutěže bylo zasláno přibližně 5 400 příspěvků. Vítězové byli vybráni jednak porotou, které předsedal autor komiksů Jean Van Hamme, jednal formou veřejného hlasování na Facebooku.

Vítězové

Tito čtyři vítězové byli součástí oficiální delegace Evropské unie, která Nobelovu cenu za mír v Oslu převzala. Dne 10. prosince se zúčastnili slavnostního předání ceny a o den později slavnostního koncertu.

„Nobelova cena za mír za rok 2012 není pouze uznáním minulých úspěchů EU: dívá se rovněž do budoucnosti,“ uvedli vedoucí představitelé orgánů EU. „Proto chceme, aby mladí Evropané, kteří jednou světadíl žijící v míru zdědí a kteří budou odpovídat za budoucnost Evropy, byli při převzetí ceny s námi.“

Zobrazit celý průzkum Englishfrançais

Videozáznamy

Nobelova cena míru – hlavní momenty® 2012

 • Nobelova cena míru – hlavní momenty® 2012

 • Nepřihlížíme, pomáháme

 • Tak podobní, tak různorodí, tak evropští (Skryté poklady Evropy)

 • Od pádu berlínské zdi až po rozšíření EU v roce 2004

 Viz také

KONTAKT

Informační služba – všeobecné dotazy

Volejte na
00 800 6 7 8 9 10 11 Více informací o službě

Pošlete svůj dotaz e-mailem

Kontakty, informace o prohlídkách institucí, kontakty pro novináře

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?