Europejska Agencja Chemikaliów

Celem Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) jest poprawa jakości życia poprzez zapewnienie bezpiecznego stosowania substancji chemicznych w Europie. ECHA jest agencją Unii Europejskiej.

ECHA jest w trakcie wdrażania przełomowego ustawodawstwa UE w dziedzinie substancji chemicznych, które ma korzystnie wpłynąć na zdrowie ludzi i środowisko, innowacyjność i konkurencyjność.

ECHA powstała w 2007 r., a siedziba Agencji znajduje się w Helsinkach (Finlandia). ECHA jest nowoczesną, opierającą się na naukowych danych organizacją, która szybko stała się jedną z największych agencji UE.

Co robimy

Zadaniem ECHA jest zapewnienie spójnego wdrażania w Europie ustawodawstwa UE w zakresie chemikaliów, rozporządzenia REACH oraz klasyfikacji, oznakowania i pakowania (CLP).

  • Pomagamy przedsiębiorstwom przestrzegać przepisów o substancjach chemicznych;
  • wspieramy bezpieczne stosowanie chemikaliów;
  • zajmujemy się substancjami chemicznymi wzbudzającymi obawy;
  • dostarczamy informacje na temat substancji chemicznych.

Substancje chemiczne są wszędzie; są one niezbędne do produkcji jakiegokolwiek wyrobu – od środków czyszczących, przez ubrania po telewizory. Substancje chemiczne są niezbędne dla naszej gospodarki i mają bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie, ale stwarzane przez nie zagrożenie nie zostało do tej pory wystarczająco poznane.

Dzięki ustawodawstwu UE w zakresie substancji chemicznych obecnie posiadamy unikalną bazę danych zawierającą informacje na temat substancji chemicznych stosowanych w Europie. Jeżeli przedsiębiorstwa lepiej poznają zagrożenia wynikające z substancji chemicznych, możliwe będzie dalsze ograniczenie zagrożeń i zwiększenie bezpieczeństwa ich stosowania. Zapytaj w sklepie o informacje na temat substancji wzbudzających szczególnie duże obawy English, które mogą być składnikiem kupowanych przez ciebie produktach. Substancje wzbudzające obawy będą również stopniowo zastępowane bezpieczniejszymi zamiennikami. Ty i twoje środowisko będą lepiej chronione – zarówno w domu i w pracy.

Data założenia: 1 czerwca 2007

Dyrektorem wykonawczym:
Geert Dancet

KONTAKT

Pytania o charakterze ogólnym

Proszę zadzwonić pod numer telefonu
00 800 6 7 8 9 10 11 Więcej o usłudze

Wyślij pytanie e-mailem

Dane kontaktowe i informacje o wizytach w instytucjach, kontakty z prasą

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?