Pravno obvestilo | O portalu EUROPA | Išči | Kontakt
Praznujemo Evropo! - 50. obletnica Rimske pogodbePreskočite vrstico z izbiro jezika (tipka za bližnjico=2) 01/02/2008
EUROPA > 50. obletnica > Novice in mediji > Tema

Pogled naprej ob obletnici Kjotskega protokola

Pogled naprej ob obletnici Kjotskega protokola

09/02/07

Ta teden praznujemo drugo obletnico začetka veljavnosti Kjotskega protokola, mednarodnega sporazuma o postopnem zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov v ozračje. Toplogredni plini veljajo za glavni vzrok svetovnega segrevanja in podnebnih sprememb.

Podnebne spremembe vsak dan bolj vplivajo na naše življenje. Voditelji z vsega sveta so se decembra 1997 zbrali v japonskem mestu Kjoto, da bi se dogovorili o omejevanju količine industrijskih plinov, ki jih izpuščajo njihove države. Nekatere države so si zadale za cilj, da do leta 2012 izpuste plinovzmanjšajo kar za 8 % glede na raven iz leta 1990. Sprejeti sporazum je začel veljati 16. februarja 2005.

Evropska unija močno podpira ta sporazum in je že večkrat izkazala svojo zavezanost omejevanju svetovnega segrevanja.

„Zavedamo se, da boj proti podnebnim spremembam ni samo bitka. Je svetovni boj, ki bo trajal več let,“ je pred kratkim dejal evropski komisar za okolje Stavros Dimas.

EU se je lotila zmanjševanja svojih izpustov in izpolnjevanja kjotskih ciljev z več ukrepi, zlasti s spodbujanjem uporabe obnovljivih virov energije, kot so veter, sonce, valovi in biomasa. Pri zmanjševanju količine plinov, ki povzročajo onesnaževanje, igrajo pomembno vlogo tudi ukrepi za večjo energetsko učinkovitost.

Leta 2006 je Evropska komisija sprožila akcijo „Vi nadzirate podnebne spremembe“, s katero želi ljudem sporočiti, da lahko tudi z majhnimi in preprostimi dejanji veliko spremenijo. Akcija želi Evropejce spodbuditi k majhnim spremembam svojega vsakdanjega obnašanja:zniževanje temperature doma, uporaba energetsko varčnih žarnic, bolj odgovorna raba avtomobila itd.

Svetovne segrevanje ni samo evropski problem, zato si EU prizadeva v boj vključiti tudi svoje mednarodne partnerje. Čeprav niso ratificirale sporazuma, Združene države Amerike ostajajo vodilni sogovornik EU na tem področju.

Kjotski protokol je samo prvi korak, vendar je pomemben. EU je že začela pogovore s 188 državami o nadaljevanju svetovnih ukrepov glede podnebnih sprememb po letu 2012. Prihodnje zaveze bodo zajemale dodatna sredstva za zaščito gozdov, razvoj novih okolju prijaznih tehnologij in podporo proizvodnji biogoriv.

Pravno obvestilo | O portalu EUROPA | Išči | Kontakt | Na vrh