Právne upozornenie | O portáli EUROPA | Vyhľadať | Kontakt
Európa oslavuje! - 50. výročie Rímskej zmluvyPreskočiť panel pre výber jazykov (klávesová skratka=2) 01/02/2008
EUROPA > 50. výročie > Správy a médiá > Interview

David Reinert: taliansky hlas pri vytváraní Európy

David Reinert: taliansky hlas pri vytváraní Európy
David Reinert, „tlmočnícke eso“

29/05/07

Tlmočnícke eso − tak predstavil Davida Reinerta niekoľko rokov po podpísaní Rímskej zmluvy Walter Hallstein Teddy Kennedymu. David začal pracovať pre Komisiu čoskoro po tom, ako tlmočil v talianskej kabíne pri podpisovaní Zmluvy. Keďže už predtým pracoval pre Konrada Adenauera, zavolali mu dva dni pred jej podpísaním, či by nemohol pomôcť.Do Ríma ochotne šiel, vedel, že to bude preňho príležitosť, ale neuvedomoval si, že sa pred ním začína otvárať jeho budúcnosť.

Na ten deň si veľmi dobre pamätám − v Ríme pršalo a pod dáždnikmi pred budovou Campidoglio sa zhromaždilo veľa ľudí, aby sa pozreli, čo sa pri tejto historickej udalosti bude diať. Priebeh rokovania počúvali z reproduktorov v priamom prenose. „Ľudia zhromaždení pred budovou nepočuli pôvodné prejavy predsedov vlád, ale tlmočenie v taliančine, teda vlastne mňa, pretože som bol jediným tlmočníkom v talianskej kabíne“.

Tlmočenie vysielal aj taliansky rozhlas, takže ľudia z celej krajiny mohli počúvať prenos. V jednej pôrodnici na juhu krajiny zrejme počúvali tiež − práva vo chvíli, keď sa narodilo dievčatko. Dali jej meno Európa a bola pokrstená hlasom nášho talianskeho tlmočníka! „Netuším, čo s ňou bolo ďalej v živote, môžem o tom len snívať: Dnes je z nej päťdesiatročná žena, pravdepodobne vydatá, má deti a volá sa ...?,“ uzatvára David.

David sa zúčastnil veľkej recepcie, ktorá nasledovala a spomína si, že nemal žiadnu čiernu kravatu − rýchle si nejakú kúpil v miestnom obchode. Kravata sa ešte počas nasledovnej dlhej, tridsaťročnej kariéry, keď sprevádzal komisárov a ministrov po celom svete, zišla.

Keď sa vo februári 1959 stal úradným tlmočníkom, čoskoro začal tlmočiť pravidelné týždenné zasadnutia komisie a sprevádzal predsedov Komisie na samity G7 a G8 a na spoločné stretnutia EÚ/USA. Pamätá si na stretnutie prezidenta Nixona s Frankom Malfattim, na ktorom bol prítomný. „Pri tejto príležitosti sme bývali v  Blair House vyhradenom pre prezidentské návštevy oproti Bielemu domu. Poslali po nás veľkú čiernu limuzínu, ktorá nás odviezla na stretnutie − viezli sme sa v nej asi 100 metrov. Cítil som sa ako filmová hviezda!“

David mal svoju prácu tlmočníka v Komisii rád. Bol to človek praxe, radšej tlmočil na zasadnutiach, ako by pracoval v administratíve. Tej sa však nevyhol a svoju kariéru dokončil ako výkonný riaditeľ konferenčnej služby. „Keď som začínal, mali sme jedno alebo dve zasadnutia či konferencie týždenne. Do roku 1989 sme sa dostali na číslo 50 za deň. Náročnosť úloh tejto profesie sa zmenila. Ale aj tak som rád pracoval v kabíne. Bol som obzvlášť dojatý, keď mi predseda Delors verejne poďakoval počas môjho posledného tlmočenia na pravidelnom týždennom zasadnutí Komisie. Naša práca je často braná ako samozrejmosť, ale predseda vyjadril svoje uznanie veľmi osobným spôsobom.“

David sa neuspokojuje s tým, že by sedel doma a radoval sa zo svojich mnohých domácich miláčikov a dôchodku, ešte teraz spolupracuje niekedy ako externý pracovník alebo pri naliehavých prípadoch. Aj po päťdesiatich rokoch naďalej prispieva k ďalšiemu vývoju Zmluvy.

Právne upozornenie | O portáli EUROPA | Vyhľadať | Kontakt | Na začiatok